Тема: Розмноження і розвиток птахів.
Мета: розкрити особливості розмноження і розвитку птахів, розвивати цікавість
учнів до звичаїв і обрядів наших предметів, виконувати шанобливе ставлення до
природи, до братів наших менших.
Обладнання: таблиці: «Будова голова мозку», «Будова птаха», колекція «Різновидність
пір'я птаха», чашка Петрі, варене і сире яйце.
Тип уроку: урок набуття нових знань.
Структура уроку:
1.
Організаційний момент.
2.
Повідомлення теми і мети уроку.
3.
Актуалізація опорних знань.
4.
Вивчення нового матеріалу.
5. Звичаї і обряди, пов'язані з поверненням до рідних
країв перелітних птахів. (Випереджувальні завдання).
6.
Перевірка вивченого матеріалу у формі групової роботи.
7.
Повторення вивченого матеріалу у формі вікторини. (мозковий штурм)
8.
Конкурс загадок про птахів. (Випереджувальні завдання, робота в гуртках)
9.
Підсумок уроку. /
10. Домашнє завдання.
ХІД УРОКУ
І.
ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ.
ІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ.
III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ
ЗНАНЬ.
- Якими
органами представлена статева система самки?
- Які
органи утворюють статеву систему самця?
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО
МАТЕРІАЛУ.
Порівнюючи статеву систему
птахів із статевою системою плазунів можна знайти ознаки подібності (сім'яники,
яєчники, протоки відкриваються у клоаку, але є і відмінності: один яєчник,
прямий розвиток, яйцеживородіння).
Початок розмноження птахів залежить від наявності
корму: пташенята з'являються тоді, коли потрібна їм їжа є в достатній
кількості. Наприклад, граки годують пташенят черв'яками і комахами, які
водяться на землі і яких легше добувати тоді, коли рослинність ще не висока.
Тому вони починають висиджувати пташенят напровесні. А птахи, які годують своїх
пташенят, комахами, що літають у повітрі починають гніздитися набагато пізніше.
Шлюбна
поведінка і утворення пар.
Для кожного виду птахів характерна своя шлюбна
пісня, яка не тільки приваблює самок, але і дає змогу взнати іншим самцям, що
територія зайнята.
Самці дятли повідомляють про це "барабанним
дробом", бекас виконує свою пісню рульовими перами і видає звук, що
нагадує мекання баранця.
Після утворення пари самець не припиняє співати і
робить це аж до виведення пташенят.
Влаштування
гнізда.
Після спарювання птахи розпочинають влаштовувати
гнізда: між кущів, у траві, на деревах, а є і такі, які не влаштовують своїх
гнізд, наприклад зозулі.
Учені підрахували, що зозулі підкидають свої яйця в
гнізда 150 видів птахів. Яйце зозулі можна знайти в гнізді будь-якого нашого
співучого птаха. Чому ж маленькі турботливі пташки не викидають геть яйце
непроханого гостя?
Багато птахів погано знають свої яйця, хоч все-таки
деякі розпізнають і викидають із гнізда зозулині яйця. Справа в тім, що зозуля
"підробляє" свої яйця, спеціалізуючись на птахах певного виду
(горихвістка - голубе, очеретянки - голубе з темними плямами, садова славка -
буре).
Кожна зозуля несе яйця одного виду (колір, розмір,
форма). Яйця невеликі, а зародок розвивається дуже швидко, уже через 11 днів
викльовується з шкаралупи; ледь обсохнувши викидає з гнізда зайвих їдців.
В Австралії живуть птахи розміром із свійську
курку. Вони погано літають, мають довгі ноги, стараються не попадати на очі
людям. Будують гнізда із землі і листя, що мають діаметр 15 м , висоту 4-6 м . Самець риє яму, наносить у
неї листя, потім окриває шаром землі товщиною 50 см ; маса зволожується
зимовими дощами і під дією тепла починається процес гниття, температура в
гніздовій купі підвищується. Коли 1°
досягне 29°С, самка починає відкладати яйця, а самець зариває його. Слідкує за
температурою в гніздовій ямці і регулює її самець (33°С), розкопуючи або
закопуючи її залежно від погоди.
Пташенята вилуплюються з яйця під землею на глибині
близько їм, проривають хід на поверхню (15-20 год.) і біжать у кущі, уже здатні
себе захистити.
А у Південному Китаї, у В'єтнамі, Бірмі, Індонезії
живуть стрижі салангани, які в'ють гнізда на скелях. Але "в'ють" не з
гілочок, а із слини. Наша ластівка коли будує гніздо, теж склеює грудочки землі
слиною. А в салангана все гніздо зроблене з слини. Пташка причепиться лапками
до скелі і змащує клейкою слиною камінь, ніби малює на ньому гніздо. Водить
головою праворуч і ліворуч, слина відразу застигає і перетворюється в бурувату
шкоринку. А сам саланган знову і знову змащує її новою слиною, стінки гнізда
ростуть міцнішають і виходить маленька колиска на величезній скелі. Колиска ця,
кажуть дуже смачна. Люди забираються на високі скелі і збирають гнізда
саланган. Варять у курячому бульйоні або в окропі. Варені гнізда нагадують за
смаком білок курячого яйця і дуже поживні.
Наші пташки не будують їстівні гнізда, але повірте,
часу і сили витрачають на це дуже багато.
У період гніздування, буваючи в лісі, не кричіть,
не включайте шумну музику, щоб не злякати пташок, розказуйте про це іншим, не
руйнуйте гнізда, адже птахи приносять нам велику користь.
І так гніздо збудоване. Наступний етап -
відкладання яєць. Тож яка будова яєць птахів? (мал.102)
Будова
яєць птахів.
Учні розглядають будову розбитого яйця у чашці
Петрі, будову вареного яйця, і знаходять:
-
зародок;
-
жовток;
-
білок (запас поживної речовини);
-
халази (білкові канатики);
-
шкаралупа;
-
підшкаралупова оболонка;
-
повітряна камера.
У насиджуючого птаха на черевному боці утворюється насидна пляма - ділянка шкіри на череві, яка на період
розмноження оголюється від оперення. Період інкубації у різних птахів різний. У
багатьох птахів пташенята вилуплюються з пухом на всьому тілі, з відкрити
очима, які через деякий час уже можуть покинути гніздо і прямувати за дорослими
птахами. Це виводкові птахи (гуси, кури, качки, лебеді) (учні розглядають мал.104 в підручнику).
У інших птахів пташенята
вилуплюються голими, безпорадними, в них закриті ще очі і вушні отвори. Вони
кволі і довго залишаються у гнізді. Дорослі птахи їх годують і обігрівають. Це нагніздні птахи (голуби, ластівки, дятли). Нів’якому разі не можна заглядати у гніздо
до такої пташки, брати пташенят у руки, бо трапляються випадки, що відчувши
небезпеку батьки можуть покинути їх на призволяще. Після виходу з гнізда,
навчившись добре літати, вони починають самостійно добувати собі їжу.
Турбота
про потомство.
Турбота про потомство дуже розвинена у птахів
(великий розвиток півкуль переднього мозку - розглядаємо на таблиці). Дорослий птах подає сигнали тривоги і пташенята
завмирають до того часу поки не мене тривога. У деяких видів птахів самка за
небезпеки намагається показати, що вона поранена чи не може літати і відводить
ворога від того місця, де знаходяться пташенята, рятуючи їх.
V. ЗВИЧАЇ І ОБРЯДИ, ПОВ'ЯЗАНІ З ПОВЕРНЕННЯМ ДО
РІДНИХ КРАЇВ
ПЕРЕЛІТНИХ ПТАХІВ.
Вчитель.
Найзнаменнішим святом
першого місяця весни - вважають 9 березня свято Обертіння. Це свято пов'язане з
поверненням (обертанням) до рідних країв перелітних птахів.
Першими, як прийнято
вважати, прилітають у рідні краї жайворонки. Цих благовісників особливо шанували
в Україні. Вони з'являються тоді, коли з полів ще не зійшов сніг, тобто на
Обертіння.
Учень.
Люди спостерігали, якщо жайворонки високо в небі, то - "вони до Бога
летять молотити", а коли низько - "не донесли ціпа, і він упав, а
тому й птахи поприпадали додолу" - отже рік буде неврожайний.
Учень.
Згодом з'являються і граки,
влаштовуючи несамовиті бійки за місця гніздування. Про це мовить і дитяча
загадка: "Дорога розлога, а на дубі ярмарок". Хоч ця птаха і не
заслужила особливої поваги, але вважається, що граки є найнадійнішими
провісниками весни. Одна з промовок каже: Граки з весною розмовляють".
Учень.
До перших весняних благовісників належать також журавлі і лелеки. Побачивши
веселиків (так в народі ще називали журавлів) у небі, селян рахували їх, парне
число вказувало на добрий урожай.
Учень.
Не менш цікавим і загадковим є птах лелека, який в
Україні вважається свяченим. Побутує повір'я: якщо лелека звив гніздо на клуні
чи хаті - "то він має принести господарям щастя, оскільки гніздиться лише
біля добрих людей". Лелечина присутність начебто оберігає родину від лиха,
а "хто руйнує кубло лелеки у того хата згорить".
Вчитель.
Селяни спеціально будували на дахах хрестовини, щоб у такий спосіб
присусідити боголюбних птахів, котрих вважали напівсвійськими.
Учень.
Найбільше очікували лелек (буслів) дівчата; якщо
юнка запримітила птаху, що ходила полем, або стояла, то це означало: свати
обминатимуть оселю, коли ж літала невдовзі засватається, але особливо
остерігалися сидячого чорногуза - "бо доведеться ще
довго дівувати".
Вчитель.
Але найкращим благовісником були все-таки ластівки, які приносили на своїх
прудких крилах весняне тепло. Цих пташок дуже шанували, вважаючи божими
охоронцями осель.
Учень.
Батьки застерігали дітей: якщо хтось візьме в руки
ластівку чи її яєчко, у того обличчя вкриється ластовинням, а коли зруйнує
гніздечко - з'явиться ряба віспа… У такий спосіб
люди оберігали птахів від дитячих пустощів. Діти, які бажали, аби їхнє обличчя
не рябіло веснянками, побачивши ластівку 14 березня, на Явдохи, вигукували: "Ластівко, ластівко на тобі
веснянки, дай мені білянки!" - і мерщій бігли вмиватися теплою водою.
Вчитель.
22 березня - свято Сорока святих. В цей день
побутувало свято зустрічі пернатих. Господині пекли з тіста пташок - смачні
кренделі з меду і віддавали їх дітям. Печиво виносили в сад і підвішували до
дерев, закликаючи таким чином птахів до свого саду, або дарували сусідам. Кожне
березневе свято пов'язане з тим чи іншим видом пташок. Не обійдено і Теплого
Олексу - 30 березня. На Олексія
намагалися затримати журавлів. Саме під цю пору вони повертаються з вирію.
Учень.
Щоб журавлі не летіли далі,
а оселялися в оселі, діти вчиняли забавні обряди. Помітивши журавлиний ключ,
кидали долі червоний пояс і вірили, що зробивши кілька кругів, птахи далі не
полетять.
Учень.
На Поділлі, дівчина, яка вперше бачила птаха, гукала: " Веселик,
веселик!" - і вона начебто цілий рік буде веселою. А коли скаже:
"Журавель" - постійно журитиметься аж до самої весни.
Вчитель.
Ці і інші обряди підтверджують глибоку повагу до
благородних птахів і шляхетне ставлення нашого народу до природи, до братів
наших менших.
vi. перевірка вивченого матеріалу у формі групової
роботи.
Завдання №1 (високий рівень знань)
1.
Будова скелета птаха (основні відділи, пояс передніх і задніх кінцівок).
2.
Особливості будови м'язової системи птаха.
3. Назвіть органи дихальної системи птаха. В чому суть
подвійного дихання у птахів?
4. Які відділи травної системи ви знаєте, що
відбувається з їжею у кожному з них?
Завдання №2 (достатній рівень знань)
1.
Які ознаки археоптерикса зближують його з плазунами, а які з птахами?
2.
Які особливості будови скелета птаха пов'язані з польотом?
3.
Що спільно і відмінного в будові кровоносної системи птахів і плазунів?
4.
Назвіть види, будову і значення пір'я птахів.
(роздаються конверти із
завданнями окремо для групи учнів із високим і достатнім рівнем знань; поки ці
учні обдумують відповіді на запитання, з учнями, які мають низький і середній
рівень знань проводжу вікторину).
vii. повторення вивченого матеріалу у формі вікторини. (Мозковий штурм)
1.
Назвіть основні відділи тіла птахів.
2. Які органи чуття знаходяться на голові птаха?
3.
Які пристосування в зовнішній будові птаха пов'язані з польотом?
4.
Охарактеризуйте будову шлунка птахів, яке це має значення?
5.
Розкажіть про будову пташиного яйця?
6.
Чому на кінець інкубації шкаралупа яйця стає рихлою, менш твердою?
7.
Де у яйці запасається поживна речовина для зародка?
8.
Як називаються птахи, пташенята яких з'являються на світ з пухом на тілі з
відкритими очима?
9.
Як називаються птахи пташеняти яких вилуплюються безпомічними, із зрослими
повіками очей і закритими вушними раковинами?
10. Який птах нашої місцевості не висиджує сам
пташенят?
VIII. КОНКУРС ЗАГАДОК ПРО ПТАХІВ.
1. Сторожем не служить, а всіх рано будить (Півень)
2. Дивний ключ у небі лине, не залізний, а
пташиний,
Цим ключем в
осінній млі відлітають (Журавлі)
3.
Хату на хаті має, жабам рахунок знає (Лелека)
4.
В мене є великий хист, я співаю як артист,
Спів мій радісний усюди дуже люблять
слухати люди (Соловей)
5. Швидко скрізь цей птах літає, безліч мошок
поїдає,
За вікном гніздо будує, тільки в нас він не
зимує (Ластівка)
6. У садочку, понад тином, я зробив йому хатину,
Він навколо обдивився, засміявсь і
поселивсь (Шпак)
7. Вірно людям я служу, їм дерева стережу,
Дзьоб міцний і гострий маю, шкідників ним
добуваю (Дятел)
8. У ночі гуляє, а вдень спочиває, має круглі очі,
Бачить серед ночі (Сова)
IX. ПІДСУМОК
УРОКУ.
Повідомлення оцінок.
X. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ.
Прочитати § 53; підібрати загадки про птахів;
підібрати матеріали на тему: "Птахи завбачують погоду".